slide4.jpg

Dom drewniany czy murowany

Decyzja

Często zastanawiamy się z jakich materiałów wybudować własny dom i długo rozmyślamy nad poszczególnymi aspektami. Biorąc pod uwagę własne zdrowie wybieramy naturalne materiały do budowy domu, myśląc przy tym nad korzyściami ekonomicznymi podczas zakupu, aby technologia, w której budujemy w efekcie końcowym nie okazała się za droga, a czas budowy nie był zbyt długi.

 

Czas to pieniądz

Zdarza się, że niedokładna lub częściowo ukryta kalkulacja powoduje zwiększenie kosztów, dlatego może dojść do znacznego wydłużenia okresu budowy przez dodatkowe i nieprzewidziane wydatki. Często mówimy czas to pieniądz, gdzie w przypadku długiego okresu budowy wszystkie zapłacone materiały z wykonaną pracą powodują w efekcie zamrożenie poniesionych wcześniej kosztów, liczonych w miesiącach, a nawet latach, to bardzo duża strata finansowa naszego budżetu. Również w czasie wydłużonego okresu budowy nadal ponosimy koszty eksploatacji dotychczasowego miejsca zamieszkania, które to mogłyby być wykorzystane do budowy naszego domu. Minimalny okres budowy jest bardzo ważnym czynnikiem ekonomicznym i dlatego powinien być on zdecydowanie najkrótszy.

Dom murowany - czas budowy

W tradycyjnych murowanych metodach budowy, w których stosowane są z reguły duże ilości materiałów opartych na cemencie takich jak: beton, kleje i zaprawy murarskie, to spoiwa mokre, które rozrabiane są na bazie wody. Słaba izolacyjność termiczna tych materiałów, ciężar poszczególnych elementów budowlanych i zdecydowanie długie cykle wznoszenia poszczególnych etapów budowy przy każdorazowym ich użyciu ze względu na wydłużony okres wiązania mieszanek betonowych, to czynniki, które nie pozwalają na skrócenie okresu wybudowania domu. Jeżeli niefortunnie w okresie jesienno-zimowym zaskoczy nas nagły spadek temperatury poniżej O°C, sytuacja taka dodatkowo spowoduje kolejne przestoje prac budowlanych, są to nieobliczalne skutki, na które nie mamy wpływu i trudno je przewidzieć.

Dom murowany - termoizolacja

Tradycyjne budownictwo murowane, w których stosujemy elementy stropowe i dźwigary nośne oparte na betonie, wymagają często dodatkowego docieplenia materiałami termoizolacyjnymi z uwagi na bardzo słabe współczynniki izolacyjności cieplnej. Występujące mostki termiczne przy betonowych nadprożach okiennych i drzwiowych oraz na obwodzie całego budynku na wysokości żelbetowych wieńców, a także przyziemie przy fundamencie, powodują znaczne obniżenie energooszczędności całego domu, te miejsca trudno docieplić do parametrów spełniających budowlane normy izolacyjności termicznej.

Dom drewniany - czas budowy i termoizolacja

Porównując wszystkie opisane aspekty technologiczne budynków murowanych do obiektów o konstrukcji drewnianej w których nie występują mostki termiczne, możemy stwierdzić poprzez zbadanie izolacyjności, że w obiektach drewnianych nie zachodzi potrzeba dodatkowego docieplenia ścian, stropów i dachów, co znacznie przyspiesza budowę. Nagła zmiana temperatury poniżej O°C nie zatrzymuje prac budowlanych, dlatego że stosowane materiały budowlane nie zawierają wody. To właśnie suche technologie powodują olbrzymią zaletę skracając czas budowy i ekonomicznie poprawiając nasz budżet. W okresie zimowym nie ma obaw, iż będziemy musieli dogrzewać stropy i ściany by wyschły, a to kolejne nieskalkulowane koszty. Suche technologie powodują błyskawiczne wykonanie prac budowlanych, to aspekty, które powinny zadecydować o wyborze właśnie materiałów pochodzenia drewnianego. Dodatkowo montaż w systemie paneli budowlanych jest krótki i może wynieść od kliku dni do kilku tygodni w zależności od wielkości domu.

Dom w systemie paneli budowlanych


Kolejny atut to możliwość budowy domu przez kupującego klienta, który z pomocą rodziny lub przyjaciół może dokonać montażu indywidualnie. Nasze domy są przeznaczone do samodzielnego montażu, a podczas składania nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu budowlanego. Podstawowe narzędzia to: wiertarka, wkrętarka i młotek, które posiada każdy majsterkowicz na swoim wyposażeniu. Ponumerowane panele układane według kolejności pozwalają na montaż osobom, które nie pracują na co dzień w budownictwie. Innowacja jakiej jeszcze nie było na rynkach branży budowlanej: „ DOM KTÓRY MOŻESZ ZBUDOWAĆ SAM”